Poradenské pracoviště

ŠKOLNÍ PORADENSKÉ PRACOVIŠTĚ

Školní poradenské pracoviště poskytuje bezplatné poradenské a konzultační služby žákům, jejich rodičům a pedagogům. Snaží se jim pomáhat při zvládání a řešení výchovných, vztahových a výukových potíží.

Zajišťuje poskytování a koordinaci preventivních, pedagogických a poradenských služeb přímo na škole. ŠPP úzce spolupracuje s vedením školy, s pedagogy a dalšími školskými poradenskými zařízeními (PPP, SPC, SVP).

S veškerými informacemi poskytnutými v rámci činnosti ŠPP je nakládáno v souladu se zákonem č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, a bez souhlasu se je nedozví nikdo další. Práce s informacemi a daty o žácích se řídí také vyhláškou 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, ve znění pozdějších předpisů, především vyhláškou 197/2016.

Pracovníci školního poradenského pracoviště

Mgr. Michaela Hromková – výchovná poradkyně

Konzultační hodiny: dle potřeby (po předchozí domluvě)

Mgr. Šárka Helešicová – školní metodik prevence

Konzultační hodiny: dle potřeby (po předchozí domluvě)

Telefonický kontakt: 515 518 462

Mgr. Jana Petrášová Nerudová - speciální pedagog

Email: Edupage

Konzultační hodiny: PO 14.00 - 15.00 hodin nebo dle dohody

Hlavní cíle školního poradenského pracoviště

• Přiblížení poradenských služeb poskytovaných ve škole žákům, rodičům i pedagogům.
  • Zkvalitnění péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, metodická pomoc a příprava podmínek pro úspěšné společné vzdělávání těchto dětí.
  • Prevence sociálně-patologických jevů (závislosti, agresivita, šikana, rasismus, sexuální výchova atd.).
  • Vytvoření systému včasného odhalování problémových projevů chování ve škole.
  • Omezení školní neúspěšnosti, průběžná a dlouhodobá péče o děti s nedostatečným prospěchem.
  • Posílení průběžné a dlouhodobé péče o nadané žáky.
  • Prohloubení spolupráce s ostatními poradenskými zařízeními a orgány veřejné moci za účelem ochrany práv žáků.

Standardní činnosti výchovného poradce

• Metodická podpora při přípravě, realizaci a vyhodnocení PLPP (plán pedagogické podpory) pro žáky s potřebou podpůrného opatření 1. stupně a při sestavování IVP (individuální vzdělávací plán).
  • Evidence žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
  • Péče o žáky nadané a mimořádně nadané.
  • Spolupráce s pedagogickými pracovníky.
  • Spolupráce při řešení výchovných problémů, svolávání výchovných komisí pro jednání s rodiči.
  • Agenda spojená s přijímacím řízením žáků na víceletá gymnázia.
  • Zajištění zápisu žáků do 1. ročníku, vedení přípravného kurzu pro budoucí prvňáky, organizování besedy rodičů budoucích prvňáků s ředitelkou školy.

Standardní činnosti metodika prevence

• Vypracování, kontrola realizace a evaluace minimálního preventivního programu školy.
  • Prevence rizikového chování na škole (šikana, problematika návykových látek, sociálně nežádoucího chování,...).
  • Koordinace a participace na realizaci aktivit školy zaměřených na prevenci sociálně patologických jevů.
  • Koordinace spolupráce školy s orgány státní správy a samosprávy, které mají v kompetenci problematiku prevence rizikového chování, s metodikem preventivních aktivit v pedagogicko-psychologické poradně a s odbornými pracovišti (poradenskými, terapeutickými, preventivními, krizovými, a dalšími zařízeními a institucemi), které působí v oblasti prevence rizikového chování.
  • Kontaktování odpovídajícího odborného pracoviště a participace na intervenci a následné péči v případě akutního výskytu rizikového chování.
  • Shromažďování odborných zpráv a informací o žácích v poradenské péči specializovaných poradenských zařízení v rámci prevence rizikového chování a zajištění těchto zpráv a informací v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.
  • Zajišťování a předávání odborných informací o problematice rizikového chování, o nabídkách programů a projektů, o metodách a formách specifické primární prevence pedagogům školy.

Vyhláška o poskytování poradenských služeb ve školách

Preventivní program školy 2023 - 2024

Strategie předcházení školní neúspěšnosti